Modernkori vesevédelem
Dátum
- 2025 ápr 11
- Lejárt!
Idő
- 08:30
Dátum
- 2025 ápr 11
- Lejárt!
Idő
- 08:30
A krónikus vesebetegség (CKD) globális prevalenciája növekszik, napjainkban 12-15%, körül mozog. Krónikus veseelégtelenséggel élő betegek döntő többsége számos társbetegséggel rendelkezik. A kezeletlen hipertónia és a diabétesz krónikus veseelégtelenséggel szövődve jelentősen, akár 16 évvel is – lerövidíti a várható élettartamot. A nefrológiai ambulanciára járó betegek gondozása komplex feladat, a társbetegségek kezelése és a további progresszió megelőzése sok esetben elegendő a vesefunkció romlásának lassításához.
A terápia első vonalát az életmóddal kapcsolatos változtatások, a krónikus nefropátiával élők vérnyomásának sokszor kombinációs terápiával (RAAS gátlás + CCB-k) történő normalizálása jelenti. Diabétesszel szövődött vesebetegségben (diabetic kidney disease, DKD) valamint szignifikáns proteinuria esetén az SGLT2-gátlók használata, valamint a statin kezelés indítása szükséges. Rizikóbecslés alapján GLP1-analógok, non-szteroid típusú MRA-k, ezetimib, illetve PCSK9-gátlók bevetése is indikálható. Ígéretes perspektívát jelenthetnek a kettős GIP/GLP-1 receptor agonisták is.
A modern, holisztikus gondolkodás alapján megválasztott terápia nagyságrendekkel javíthatja az eGFR értéket, csökkentheti a proteinuriát, előnyös hatással van a vérnyomásra és elengedhetetlen a kardiovaszkuláris (CV) rizikó csökkentéséhez valamint a szív- és érrendszeri halálozás megelőzéséhez. A CKD-ben szenvedő betegek korszerű ellátása a betegséget módosító, modern,
pleiotróp hatással (testsúlycsökkentés, antiinflammatórikus hatás, endotél védelem) készítménye alkalmazásán alapul.
Üléselnök: Dr. Becze Ádám
Az előadás támogatója:
Előadó
-
Dr. Szász MátéDr. Szász Máté Sándor a Budapesti Szent Margit Kórház Nefrológiai Osztályán dolgozik, tudományos fokozatát 2016-ban szerezte a Semmelweis Egyetemen.