Mit gondolunk a kardiometabolikus kórképek kezeléséről 2025-ben?

Dátum

2025 ápr 11
Lejárt!

Idő

15:30

Dátum

2025 ápr 11
Lejárt!

Idő

15:30

A 2025-ös hazai hipertónia irányelv legfontosabb elemei

Az Európai Hypertonia Társaság (ESH) 2023-as és az Európai Kardiológus Társaság (ESC) 2024-es hypertonia irányelveit követően elkészült a Magyar Hypertonia Társaság (MHT) új hypertonia irányelve. Miután bár az ESH és az ESC irányelvei között jelentős az átfedés, de néhány alapvető különbség is mutatkozik, ezért szükséges volt, hogy a hazai kollégák egyértelmű iránymutatást kapjanak.
Az MHT új irányelve alapvetően a 2018-as irányelvre épül és jellemzően a billegő kérdésekben a 2023-as ESH irányelvet követi. Ennek megfelelően nem változtak a vérnyomás kategóriák megnevezései és határértékei. A diagnosztikában a rendelői vérnyomásmérés mellett az otthoni és az ambuláns vérnyomás monitorozás egyaránt ajánlott. A terápiás javaslatokban is megmaradtak az életkortól és esendőségi állapottól függő ajánlások. Továbbra is az esetek döntő többségében az egytablettás kombinációs kezeléssel való terápia indítás javasolt. Az ajánlás a hosszú távú gondozással is részletesen foglalkozik. Ennek megfelelően az új magyar ajánlás a hypertonia gondozás teljes spektrumában kínál segítséget a kezelőorvosoknak.

előadó: Dr. Nemcsik János

 

Vaszkuloprotekció – a szív, az agy és periféria közös nevezője

Hazánkban évente mintegy 24.-26.000 ischaemiás stroke fordul elő, ezek 25-30% atherothrombotikus eredetű, azaz a nyaki vagy intracraniális erek > 50%-os stenosisára vezethető vissza. Az atherothrombotikus stroke ismétlődési kockázata magas, a hatékony prevenció ilyen esetben kiemelkedő jelentőségű. Az atherothrombotikus stroke szekunder prevenciójának két fő elemét a trombocita aggregáció gátló kezelés és a hatékony antilipémiás kezelés adja. Az antilipémiás kezelés csak a célérték elérése esetén effektív, ebben a betegcsoportban a < 1,4 mmol/l-es LDL-C a kívánatos. Ez a klinikai gyakorlatban magas intenzitású sztatin kezeléssel, ill. annak elégtelensége esetén kombinált lipid csökkentéssel biztosítható, melynek fő elemét az ezetimib és a PCSK-9 gátló kezelés jelenti.

előadó: Dr. Szapáry László

 

Glikémiás kontroll- kardiovaszkuláris rizikócsökkentés lehetőségei 2TDM betegekben

A 2-es típusú diabetes mellitus (2TDM) komplex anyagcsere-betegség, amely jelentősen növeli a kardiovaszkuláris (CV) megbetegedések és a halálozás kockázatát. Régóta ismert, hogy a glikémiás kontroll optimalizálása kulcsfontosságú a szövődmények megelőzésében. A dipeptidil-peptidáz-4 (DPP4) gátlók hypoglykaemia kockázat nélkül javítják a glikémiás kontrollt, miközben testsúlysemlegesek. A2TDM kezelésének és gondozásának új szemlélete már integrálja a kardiometabolikus és renális szempontokat, figyelembe véve a betegek komplex rizikóprofilját is. A DPP4-gátlók elsősorban a biztonságos glikémiás kontroll vonatkozásában jutnak szerephez, különösen akkor, ha a hypoglykaemia és a testsúlynövekedés minimalizálása fontos szempont. A DPP4-gátlók CV biztonságossága közismert és olyan esetekben is kedvezően alkalmazhatók, amikor a cukorbetegek CV kockázata nem magas, vagy más antidiabetikumok nem tolerálhatók. Kedvező mellékhatásprofiljuk és egyszerű adagolásuk előnyös lehet idősebb betegeknél is.

előadó: Dr. Simonyi Gábor

 

Mi tesz az ereinkkel a magas húgysavszint?

A cardiovascularis (CV) betegségek kialakulása összetett kórfolyamatok bonyolult kölcsönhatásainak következménye, melyekben az un. kockázati tényezők meghatározó szerepet játszanak, melyek közös sajátossága érkárosító hatásuk. A „klasszikus” befolyásolható rizikófaktorok mellett mindinkább a figyelem középpontjába kerülnek azok a tényezők is, melyeket az újabb tudományos eredmények birtokában a marker (jelző) szerep helyett joggal tekinthetők oki faktoroknak, azaz olyanoknak, melyek érdemben képesek befolyásolni a CV történések morbiditását és mortalitását. E körben húgysavnak kitüntetett szerepet tulajdoníthatunk. Jelentőségét fokozza, hogy vérszintje könnyen meghatározható, jól ismertek kémiai tulajdonságai és benne van az orvosi és laikus „köztudatban” is az általa előidézett köszvény révén. Janus-arcú, hiszen normál szintje meghatározó a plazma antioxidáns kapacitásának fenntartásában és segíti a T-sejtes immunválasz kiváltását is, ugyanakkor a normál tartomány felett a CV betegségek kialakulásában és a történések precipitálásában szignifikáns szerepe van elsődlegesen érkárosító hatása által. Normál plazma szintjének definiálása napjainkban sincs még nyugvóponton, de e téren hazai irányelvünk – a Magyar Hypertonia Társaság, a Magyar Nephrologiai Társaság és a Magyar Reumatológusok Egyesületének konszenzus-dokumentuma – segítségünkre van. Az előadás e témakörben áttekinti azokat az irodalmi adatokat, melyek segítenek még jobban árnyalni és megérteni a húgysav szerepét a CV kontinuumban fókuszálva annak érkárosító hatására.

előadó: Dr. Ábrahám György   

Üléselnök: Dr. Cziráki Attila

Szimpózium támogatója:

 

 

 

Előadók