Kapcsoltam – avagy meddig mehetünk el az egyes kórképek telemedicinális ellátásában?

Dátum

2025 ápr 11
Lejárt!

Idő

14:00

Dátum

2025 ápr 11
Lejárt!

Idő

14:00

Csíp, szúr, zavaros…mit tehetünk gyorsan és hatékonyan?

előadó: Dr. Krauth Barbara

 

Hipertóniás betegek optimális gondozásának sarokpontjai

Az EESZT fejlődésével lehetőségünk nyílik gyógyszereket felírni (feltölteni) a betegek személyes megjelenése nélkül, amely bizonyos krónikus betegségek (pl. magasvérnyomás-betegség) hosszú távú kezelését nagy mértékben leegyszerűsítheti. Azonban ennek lehetnek hátulütői is, amennyiben nem kellő körültekintéssel járunk el!

A hipertónia diagnosztizálása történhet rendelőn belüli, illetve rendelőn kívüli mérésekkel (otthoni vérnyomásmérés, ABPM), de bizonyos, hogy személyes találkozót igényel. Az irányelvekben megfogalmazott terápiaindításokat követően azonban lehetőségünk van arra, hogy telefonon és/vagy emailen keresztüli kapcsolattartással győződjünk meg a beteg otthonában mért értékekről, illetve szükség esetén ezek alapján módosítsuk a gyógyszer terápiát. Ehhez azonban elengedhetetlen a helyes vérnyomásmérési gyakorlat ismerete, valamint a papír vagy digitális formában történő vérnyomásnapló precíz vezetése. Természetesen minden vizit nem helyettesíthető telefonos vagy online kapcsolattartással, évente 1 vagy 2 alkalommal mindenféleképpen történjen személyes találkozó is.

Az otthoni értékek, illetve az ennek megfelelő gyógyszeres terápia rendszeres felírása mellett ügyelnünk kell az éves labor- és egyéb szűrővizsgálatok elvégzésére is, amely biztosítja a tünetmentes célszervkárosodások, valamint társbetegségek korai felfedezését/kezelését.

előadó: Dr. Török Péter

 

Hogyan maximalizálhatjuk a szekunder prevenciós terápiák hatását?

Alapvetően fontos, hogy a szekunder prevenció résztvevői, a betegek és az egészségügyi személyzet (orvosok, nővérek és mindenki, aki érintett) meglegyenek győződve arról, hogy egy túlélt érkatasztrófa (szívizom infarktus, stroke, perifériás érelzáródás) után lehet minőségi életet élni. Ehhez elengedhetetlenül lényeges alapelem, hogy az erek ateroszklerotikus károsodását lehetőség szerint maximálisan le kell lassítani, jó esetben meg kell állítani. Mai ismereteink szerint az egyik leglényegesebb tényező ebben az LDL-koleszterin minél alacsonyabb szintre csökkentése és az érvédő alacsony szint folyamatos megtartása. A háziorvosoknak és az egyéb szakorvosoknak is meggyőződéssel kell képviselni az LDL-koleszterin csökkentés életfontos jelentőségét. Ehhez rendelkezésünkre állnak hatásos és biztonságos gyógyszerek, amelyek kombinált alkalmazásával a tudományosan igazolt érvédelem elérhető. 2025-ben továbbra is az LDL-koleszterin csökkentés bázisterápiája az intenzív dózisú sztatinok felírása és azok rendszeres szedése a betegek által. A szükséges gyógyszerszedési fegyelem eléréséhez betegeinket is meg kell győzni minden lehetséges eszközzel (személyes beszélgetések, média, telemedicina), hogy a sztatinok hatásos és biztonságos gyógyszerei a számukra életfontos érvédelemnek. Amennyiben az intenzív dózisú sztatinok rendszeres szedésével nem sikerül elérni a kívánatosan alacsony LDL-koleszterin szinteket, akkor lehetőleg fix kombinációban sztatin-ezetimib felírása és azok szedése elengedhetetlenül fontos. Ha a kettős kombináció is hatástalannak bizonyul, amelyről rendszeres kontrollok során tájékozódhatunk, lehetőség van ma már Magyarországon is a sztatin-ezetimib-PCSK9 gátlók hármas kombinációban való alkalmazására, és ez a betegeink számára nem elérhetetlen, csillagászati összegekbe kerülnek. Ha az érvényes LDL-koleszterin célértékeket komolyan vesszük és az elérükhöz a megfelelő eszközöket be is vetjük, akkor sokkal több emberéletet menthetünk meg hosszútávon, de ehhez a betegeinket is meg kell nyernünk.

előadó: Dr. Reiber István

 

 

Epigastriális fájdalommal járó kórképek differenciáldiagnosztikája

előadó: Dr. Herszényi László

 

Üléselnök: Dr. Békássy Szabolcs

 

Szimpózium támogatója:

 

 

Előadók