Harc a női szívekért Alapítvány szimpóziuma

Dátum

2025 ápr 10

Idő

14:50

Dátum

2025 ápr 10

Idő

14:50

Üléselnök: Dr. Masszi Gabriella

Obezitás elleni új terápiás lehetőségek – jelen és jövő 

Az inkretin analógok klinikai alkalmazása tíz évvel ezelőtt került sor diabeteszes betegekben. Hatékonyságuk elsősorban testsúly csökkentő kapacitásukkal függ össze, amely a korábbi ilyen hatású gyógyszerek hatását jelentősen meghaladta, elérte a 8-10%-ot. A kifejlesztett újabb formák kapacitása és ezek kombinálása révén már a 20%-ot meghaladó eredmény is elérhető, sőt még nagyobb sikerek várhatóak. További aktualitás, hogy a használatukkal történt első RCT vizsgálat a kardiovaszkuláris összetett kemény végpontok 20%-os javulását hozta!

előadó: Dr. Császár Albert

*

Hogyan menedzseljük a ritmuszavarokat? – Mit kezdjünk a kamrai extraszisztolékkal?

A ritmuszavarok diagnózisa sokszor a beteg precíz kikérdezésén alapul. Az előadás ebben segít a jó háziorvos-kardiológus együttműködés alapján. Az előadás kiemelten foglalkozik a gyakori kamrai extrasystolék menedzselésével is.

előadó: Dr. Zámolyi Károly

*

A bél- agy- ovárium tengely jelentőségéről

Az utóbbi évtizedek egyik legjelentősebb felfedezése a vastagbél mikrobiom leírása, működése részleteinek feltárása és kutatása. Annak felismerése, hogy az ember és a vele élő összes baktérium szuperorganizmusként működik, melyben e baktériumok együttműködése szakadatlan. A vastagbélben honos legváltozatosabb mikrobióta a központi idegrendszerrel folyamatos kapcsolatban áll, biokémiai és idegi információcserét végez. A bél mikrobióta több mechanizmuson keresztül befolyásolhatja az agy működését: a rövid szénláncú zsírsavak termelésén, az immunsejtek és vagus által modulált citokin felszabadításon át és a bél által elválasztott hormonokon keresztül. Az agy többéle módon válaszolhat és küldhet információt, így pl. az endokrin rendszerek befolyásolásával, pl. a hipotalamusz-hipofízis-ivarmirigy tengely mentén. A PCOS-ban szenvedőknél megváltozott bél mikrobiom mutatható ki; a microbiom diverzitása szignifikansan csökken: az Akkermansia és a Prausnitzii család szignifikánsan kevesebb. A bélben szerotonint termelő spóraképző baktériumok száma is csökken, míg a lipopoliszacharid képző baktériumok száma nő. A plazma szerotonin, ghrelin szintje szingifikánsan csökken és ez a folyamat a derékkörfogattal negatívan korrelál. A bél mikrobiom működés kapcsán kutatók felfedezték az úgynevezett GMEV-ket, azaz a gasztrointesztinális mikrobiota extracelluláris vesiculáit is, amelyeket esetleg terápiás célokra is fel lehet használni a jövőben.

előadó: Dr. Masszi Gabriella

*

Melatonin és CV rizikó

előadó: Dr. Bártfai Ildikó

 

 

A szimpózium támogatója:

 

Előadók