Dátum
- 2024 ápr 11
- Lejárt!
Idő
- 17:00
Harc a női szívekért szimpózium
Az endometriózis és a hipertónia összefüggései
Előadó: dr. Masszi Gabriella
Az endometriózis a termékeny életkorban lévő nők körülbelül 10%-át érintő, krónikus, betegség. Méhnyálkahártyához hasonló – endometrium – szövet megjelenését és szaporodását jelenti a méh üregén kívül, leggyakrabban a kismedencében, a petefészkekben, illetve a hashártya felszínén. Az endometriózis szigetek összhangban állnak a menstruációs ciklussal, és ott helyben véreznek, melynek hatására belső szervi összenövések, immunológiai reakciók és sejtmediátor anyagok felszabadulása jön létre. Ezek távolhatása következtében gyulladás, ciklikus fájdalmak, hegesedések és hosszabb távon meddőség alakulhat ki. A meddőségek mintegy 40-50 %-ban ez a kórkép áll a háttérben. Hosszú távú hatásai között a krónikus gyulladás mentén a kardiovaszkuláris rizikó fokozódását írták le, amerikai, japán és angol epidemiológiai vizsgálatok eredményeképpen. A hipertónia megjelenésének valószínűsége is fokozott, mivel endometriózisban az artériás stiffness/érfali merevség növekedését és az endotél diszfunkció kialakulását diagnosztizálták.
Obezitás elleni új terápiás lehetőségek – jelen és jövő
Előadó: dr. Császár Albert
Az inkretin analógok klinikai alkalmazása tíz évvel ezelőtt került sor diabeteszes betegekben. Hatékonyságuk elsősorban testsúly csökkentő kapacitásukkal függ össze, amely a korábbi ilyen hatású gyógyszerek hatását jelentősen meghaladta, elérte a 8-10%-ot. A kifejlesztett újabb formák kapacitása és ezek kombinálása révén már a 20%-ot meghaladó eredmény is elérhető, sőt még nagyobb sikerek várhatóak. További aktualitás, hogy a használatukkal történt első RCT vizsgálat a kardiovaszkuláris összetett kemény végpontok 20%-os javulását hozta!
Az agy és a szív párbeszéde
Előadó: dr. Bártfai Ildikó
A szív és az agy közötti kommunikáció már Arisztotelész idejében is foglalkoztatta a tudósokat, filozófusokat. Napjainkban a Neurokardiológia kuatatja ezeket az összefüggéseket.
Az agy és a szív több csatornán keresztül kommunikál egymással. Egyre jobban megismerjük a neuralis, biokémiai kommunikációt, de viszonylag keveset tudunk a biofizikai kommunikációról.
A neuralis kommunikáció megfigyelhető pl a krónikus szívelégtelenségben, egyes ritmuszavarokban és tetten érhető a Takotsubo szindrómában. A biokémiai párbeszédben a különböző hormonok és vazoaktív anyagok szerepe emelhető ki. A biofizikai és energetikai kommunikáció még további igazolásra vár.
Gyógyszerhiányok Magyarországon – okok, lehetséges megoldások
Előadó: dr. Feller Antal
Hogyan menedzseljük a szívelégtelenségben szenvedő beteget?
Előadó: dr. Zámolyi Károly
Előadók
-
Dr. Zámolyi Károly1973-ban végzett a Pécsi Orvostudományi Egyetemen. 1974 és 1996 között az Orvostovábbképző Intézetben majd Egyetem dolgozott. Belgyógyászatból és kardiológiából tett szakvizsgát. 1996-tól a fővárosi Bajcsy-Zsilinszky Kórház Kardiológiai Osztályát vezettte. Fő érdeklődési területe az arritmológia, a klinikai elektrofiziológia és a katéteres ablatio. Katéter ablatios témában szerzett kandidátusi fokozatot 1995-ben. A Magyar Kardiológusok Társasága elnökségének 1995 óta tagja, 2004-2007 között a társaság elnöke volt. Több cikluson át tagja volt a Kardiológus Szakmai Kollégiumnak.
-
Dr. Feller AntalA BME Vegyészmérnöki Karán szerzett diplomát, majd néhány évvel később doktori címet. Tíz évig az EGIS Gyógyszergyár gyógyszerkutatója volt, majd a Pfizer Gyógyszergyár magyar leányvállalatánál dolgozott. Néhány évet gyógyszeripari információval foglalkozó cégeknél töltött, majd 1999-ben a Hungaropharma Zrt. dolgozója lett. 2010. júliusától 2023. decemberéig a vállalat vezérigazgatója volt.
-
Dr. Császár Albert1979-ben végzett a Semmelweis Egyetem Általános Orvosi Karán. A későbbiek során 4 szakvizsgát szerzett, 1993-ban orvostudomány kandidátusa címet, 1998-ban habilitációs fokozatot, majd 1999-ben MTA doktora címet kapott. Számos hazai és külföldi szaklap szerkesztő bizottsági tagjaként működött.
-
Dr. Bártfai IldikóAz egyetem elvégzése után rövid szemészeti gyakorlatot követően a Semmelweis Orvostudományi Egyetem II.sz. Belkinikán kezdett dolgozni, belgyógyászatból, majd kardiológiából szakvizsgázott. Jelenleg a Budai Magánorvosi Centrum Savoya parki részlegén dolgozik kardiológusként. Alapító és kurátor tagja a Harc a Női Szívekért Alapítványnak, melynek keretében részben családorvosi továbbképzéseket és laikus felvilágosító tevékenységet végez.
-
Dr. Masszi Gabriella1980-ban végzett a Semmelweis Orvostudományi Egyetem Általános orvosi Karán, aneszteziológia és intenzív terápia, belgyógyászat, kardiológia illetve klinikai farmakológia szakvizsgát tett. 2013-ban szerzett PhD tudományos fokozatot, illetve 2014-ben hipertónológus minősítést. 2013 szeptemberétől a a Nyírő Gyula Kórház, OPAI Belgyógyászati osztályát vezeti. Érdeklődési köre a kardiovaszkuláris rizikó és prevenció speciális csoportokban (nők és idősek). Rendszeresen publikál hazai és nemzetközi szaklapokban, illetve több könyv szerzője és szerkesztője. 2010-től a „Harc a Női Szívekért” Alapítvány kuratóriumának elnöke, illetve 2011-től a „Teadélután a nők szívének védelmében” laikus klub vezetője.